ОЦЕНКИТЕ И МНЕНИЯТА В ЖИВОТА НА ЕДИН ЛЕКАР

June 12, 2026

Преди около 7 месеца обявих новия си сайт.

И изведнъж ме обзе един въпрос:

Какво ми остава?

Цялата ми работа, цялата ми история, всичко, което съм градяла с години, отразено в една платформа, която с едно щракване на пръсти може да ме заличи?

Трябваше да започна да изграждам всичко отначало.

Толкова изморена от това да се боря сама.

Толкова изморена от това да се изгарям за пореден път и да започвам всичко наново.

А по-важният въпрос беше друг:

Откъде и как да започна да изграждам от основите новото си Аз?

Тогава на помощ се озоваха жени, които познавам от по-отдавна, както и такива, които съдбата ме беше срещнала по-късно.

Те ми дадоха идеята за Google и ме посъветваха да обясня на пациентките си какво се случва и да ги поканя да оставят нови оценки.

Признавам си – това беше напълно непонятно за мен Да помоля за оценки.

Никога не бих го направила.

Тогава няколко момичета започнаха сами да дават оценките си в Google и да канят свои приятелки, които ме познават и са били мои пациентки, да направят същото.

Този момент беше много важен за мен.

Подкрепата, прегръдките, оптимизмът и хубавите думи ми дадоха опора.

Научиха ме да преборя собствената си гордост и да разбера, че това е важно в днешно време.

Не защото аз съм толкова важна и трябва да бъда хвалена и оценявана.

А защото трябва да бъда пазена и защитена.

Оценките не се дават, за да създадеш нови пациенти.

Оценяването носи своята субективност, разбира се.

Пациентите идват от уста на уста независимо колко оценки или суперлативи има един лекар.

НО ОЦЕНЯВАНЕТО ЗАЩИТАВА ОТ ЗЛОНАМЕРЕНОСТ!

Колко от вас са под непрекъснато наблюдение в работата си?

Всеки жест, всяка усмивка, всеки поглед, всяка дума да бъдат постоянен сюжет за една безмилостна публика?

Ежедневието на един лекар често е наситено с безсънни нощи, тежки графици без почивка в кабинета, в които нямаш време дори да отидеш до тоалетна, липсваща родителска или партньорска фигура у дома.

И едновременно с това всеки пациент идва със своята болка, със своя свят, със своите надежди и нужди.

А понякога има и такива, които идват със своето неудовлетворение.

И  в последния случай: безвъзмезния преглед и консултация се превеждат като „претупване“ А не като Благодарност.

Нуждата да отидеш до тоалетна се превежда като забавяне на прегледа.

Освежаването в санитарния ъгъл след безсънна нощ, докато пациентът се подготвя за преглед, се превежда като "разсейване" и "гримиране".

Извинението за липсващата усмивка в условията на тежка реалност може да бъде преведено като „занимава ме с други жени“ или "разсеяност".

Не защото това е истината и лекаря не се налага да седи концентриран по 12 часа минимум в денонощие!

А защото доброто много по-трудно се забелязва от недостатъка, който някой е решил да търси.

И продължаваш да се  бориш и преплиташ в твоята истина  защото:

Задълбочаването в психологическите проблеми на пациента се превежда като:

„Повече беше психолог, отколкото лекар.“

А ако не се задълбочаваш в психологичното състояние на пациента, често не можеш истински да му помогнеш.

Ако не препоръчваш хормонално лечение, защото го смяташ за рисково, а пациентът дори не се е опитал да следва препоръчаното, пак е свободен да каже, че лечението не помага.

А истината на  стотици жени, на които същият подход е помогнал  седи замълчана защото не са я изказали.

Ако лекаря открие патология и настоява за доуточняване – уплашил е  пациента.

А кой поема отговорност в случай, ч нещата се объркват?

Сега си представете себе си на мястото на този лекар: да бъдете наблюдавани 24 часа и вашето име да се появи навсякъде!

И тогава ще разберете защо оценяването има значение.

АЗ БЛАГОДАРЯ ОТ СЪРЦЕ на всички, които дадоха своите оценки и мнения за д-р Едиола Пренди в Google през тези няколко месеца.

Много е важно да знам, че не съм сама.

Супердок дадоха разрешение техните оценки да бъдат запазени в наш архив преди края на договора.

За мен това беше истинска глътка въздух.

Тези 1553 оценки ще останат за цял живот един малък мой трофей.

Спечелен честно.

Първите 150 оценки дори не знаех, че съществуват.

Когато станаха 500, започнаха нападките, защото никъде другаде не присъствах и никога не бях поставяла акцент върху оценяването.

Когато достигнаха 1576, 23 от тях бяха премахнати заради нови правила на платформата.

Приех това като знак за промяна.

След споделянето ми за причините и важността на оценяването искам да кажа още нещо:

Отношенията между лекар и пациент никога не са едностранни.

Те зависят и от лекаря, и от пациента.

Създаденото напрежение между двете страни има безброй причини, които през годините са опорочавали взаимното доверие и уважение.

Не винаги лекарят и пациентът успяват да създадат връзка.

И това не прави нито лекаря виновен, нито пациента.

Но Една оценка в Google има особена стойност, защото там всеки човек може да даде гласа си само веднъж.

Има Яснота и Лекаря може по-лесно да предприеме юридическа защита ако се налага!

Затова е важно всеки пациент да има своя глас поотделно – майка, дъщеря, приятелка, братовчедка, мъж, син..

Оценете лекаря, който е направил за вас поне 10 добрини.

А ако оценявате и лекаря, който е направил за вас поне 3 добрини?

А какво би се случило, ако оценявате всеки лекар, който ви е направил поне 1 добрина?

Колко различен би изглеждал тогава светът?

Добрата дума прави човека и света по-добър

а хвърляния камък пада върху извършителя!

P.S. Мислите са мои,

Единствено редакторът е изкуствен.

За хората, които търсят повече информация, мнения и оценки за д-р Едиола Пренди оставям Линк по-надолу:

Натиснете: Вижте отзиви тук.

Прочетете статията във Фейсбук като кликнете тук.

д-р Едиола Пренди
Акушер-гинеколог, Хирург, Мамолог
Управител на МЦ СЕМС
виж всички статии